12 lipca 2025

,,Wyspa delfinów"

 

Książka wydana po raz pierwszy w 1986 roku, dla młodszej młodzieży. Akcja toczy się w przyszłości, czyli... w naszych czasach. Ciekawa jest konfrontacja wizji Clarke`a z rzeczywistością. 

Powieść można polecić nastolatkom zainteresowanym biologią, chemią, życiem podwodnym oceanów. Dużo tam opisów fauny i flory wybrzeży Australii. Treść w skrócie: 16-letni Johnny przypadkowo trafia na wyspę, na której naukowcy prowadzą badania dotyczące mowy delfinów. Powieść budzi różne refleksje, na pewno zmusza do postawienia pytań o definicję człowieczeństwa. Pojawia się też czysto fantastyczny wątek dotyczący pochodzenia ludzkości. Książkę dobrze się czyta, akcja toczy się wartko. 

7 lipca 2025

,,Cacko" Emilii Kiereś

Opowieść dla poznaniaków na pewno ważna. Mamy tak mało posnanianów i to jeszcze przeznaczonych dla dzieci, że tematyka zasługuje na uwagę i wyróżnienie. Tytułowe cacko wędruje z czytelnikiem przez ponad 100 lat. Akcja rozpoczyna się w 1911 roku - rodzina Jacynów przyjeżdża do Poznania, dokładnie 24 grudnia. Później są kolejne święta Bożego Narodzenia - nie rok po roku, to byłoby nudne. Zamysł fabularny polega na wybraniu dat ważnych z punktu widzenia Polski i Poznania: 1911, 1918, 1944, 1981, 2014 (tu nie ma nic szczególnego, ma obrazować przemiany ekonomiczne). 


Moim zdaniem ta książka byłaby wartościowsza, może weszłaby do kanonu lektur, gdyby zawierała więcej informacji historycznych. To oczywiście wymądrzanie się czytelniczki, autorka miała prawo do swojego wyboru. Summa sumarum, jak wspomniałam na początku, ciekawa i ważna posnaniana.